Kurs frywolitki cz.5

by - niedziela, lipca 17, 2016

 Kolejna część frywolitkowego kursu

Dzisiaj kolejna część naszego frywolitkowego kursu dla początkujących. Mam nadzieję, że osłonki produkują się bez większych komplikacji:) Aby dać nieco czasu osobom, które nie zdążyły z osłonkami, dzisiaj pokażę, jak zakończyć naszą robótkę oraz jak postępować, gdy podczas supłania frywolitki skręca się nam nitka.

Osłonka na wazon

Przypominam - osłonka na świecę, wazon lub świecznik - oto pierwszy  cel naszych frywolitkowych zmagań:)
gotowa ozdoba frywolitkowa na świecznik

Część 5. -  Jak zakończyć frywolitkową robótkę?


Nasza robótka powinna już wyglądać mniej więcej tak, czyli jesteśmy na przedostatnim łuku: frywolitka wykonana według wzoru
Kolejnym krokiem będzie zrobienie ostatniego kółka.  Przerabiamy kółko według naszego wzoru, aż dochodzimy do ostatniego pikotka.
zkończenie frywolitkowej robótki
 Nie wyrabiamy ostatniego pikotka, tylko łączymy ostatnie kółko z pierwszym kółkiem wzoru, co widać na zdjęciu.Łączenia dokonujemy w znany nam sposób jako połączenie ruchome (patrz cz.4 kursu)- zdjęcie poniżej.
łaczymy ostatnie kółko z pierwszym
Kończymy kółko według wzoru i robótka powinna wyglądać, jak na zdjęciu niżej.
zaciśnięcie nitki i utworzenie kółka
Zaciskamy kółko - zdjęcie poniżej.
Pozostaje nam do zrobienia ostatni łuk, który połączymy z naszym MP, czyli mock picot (fałszywym pikotem - u mnie tam, gdzie czarna nitka). Zanim przystąpimy do wyrabiania ostatniego łuku szykujemy dwie nitki - cienkie, ale mocne - nie mogą się zerwać. To ważne! nitki do zakończenia ostaniego łuku robótki
Robimy 5 supełków (według wzoru) i 1 pikotek, 1 supełek i od tego miejsca zaczniemy zakańczanie robótki.
przygotowanie do wrabiania nitek
Te dwie naszykowane nitki będziemy wrabiać w łańcuch/łuk tak, jak wrabialiśmy nitkę na początku robótki. Złożone na pół nitki należy ułożyć w sposób widoczny na zdjęciach - to bardzo ważne.
wrabianie dodatkowych nitek w robótkę
 Ostatnie 4 supełki przerabiamy z nitkami.
wrabianie nitek do konca łuku

dodatkowe nitki, które zostały wrobione we frywolitkę
Przeciągamy szydełkiem nitkę pracującą przez MP (fałszywy pikot) i przeciągamy przez tę pętelkę czółenko -tak jak przy połączeniu ruchomym. Obcinamy nitki zieloną i białą, pozostawiając ok.5cm końcówek. Wiążemy je w supełek.
zakończenie robótki łączeniem przez mock picot
 I teraz przystępujemy do najtrudniejszej rzeczy - przeciągania naszych końcówek w inne miejsce łuku. Zieloną nitkę przekładamy przez pętelkę cienkiej nitki, którą wrobiłyśmy w łańcuch.
odcięcie nici i przeciągnięcie przez wnętrze łuku
Następnie ciągniemy cienką nitkę za jej koniec. Należy robić to dość mocno, ale jednocześnie delikatnie, by nitki nie zerwać.
przeciągnięcie drugiej nitki przez łuk

 W ten sam sposób postępujemy z kolejnymi nitkami.
zakonczenie robótki -zawiązanie i obcięcie nitek

zabezpieczenie wystających nitek

związanie końcówek nici, obcięcie i sklejenie węzła
 Mamy dwie końcówki przeciągnięte przez wnętrze łuku. Zawiązujemy je w supeł, najlepiej podwójny,  i obcinamy nitki, pozostawiając ok. 3mm końcówki. Supeł zabezpieczamy klejem lub lakierem do paznokci. Ja stosuję klej magic, ale wiele osób stosuje bezbarwny lakier do paznokci. 
zabezpieczenie ostatniego węzła
Polecam tę metodę, mimo iż wygląda nieco skomplikowanie, ale tak nie jest:)

Oczywiście, można robótkę zakończyć łącząc elementy wzoru z sobą, wiążąc supeł i przeciągając nitki nawleczone na igłę przez łuk. Jest to możliwe, gdy ktoś robi dość luźno.

Jak widzicie, znów mamy niewielkie zgrubienie na ostatnim łuku, ale przy większych robótkach, te zgrubienia są mało widoczne. Uważam, że wrabianie nitek na początku i na końcu zabezpiecza robótkę przed ewentualnym "rozpruciem" , gdyby supły rozwiązały się np. podczas prania naszego wyrobu.

Skończona robótka z zabezpieczonym węzłem.
frywolitka wykonana wedłu wzoru i schematu

Praktyczna rada - jak rozwiązać problem skręcającej się nitki?

 Kiedy nitka na czółenku zaczyna się Wam skręcać, podnosimy rękę wyżej i puszczamy czółenko w dół. Czółenko powinno zacząć wirować, a nitka odkręcić się.

Zapraszam na kolejną lekcję za tydzień. Dajcie znać, jak Wam idzie:)

Pozdrawiam,
Anetta

You May Also Like

27 comments

 1. Oj jeszcze muszę nadgonić trochę kółek :DD Dziękuję kochana :***

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nadganiaj Anito!!! Już za tydzień kolejne zadanko:)) Pozdrawiam:)

   Usuń
  2. Rany chyba stanę bo matuchno nie siadłam do tej pory a już czwartek, kurna zero czasu 😪

   Usuń
  3. Mam nadzieję, że dajesz radę:) Powodzenia!!!

   Usuń
  4. melduję kochana, że właśnie skończyłam tę lekcję- wiem, z dużym opóźnieniem, ale od razu przechodzę dziś do kolejnej- będę dawać relację :****
   lecę nawijać nitkę na zakładeczkę :**

   Usuń
 2. Zachwycona jestem jak świetnie opisujesz krok po kroku kurs frywolitki .Można się nauczyć na pewno skorzystam.Miłej niedzieli.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Małgorzato i zapraszam do wspólnej nauki:) Pozdrawiam:)

   Usuń
 3. Cóż, mogę tylko powiedzieć, że zaglądam i bardzo chciałabym, ale w tym moim remoncie zebrać się nie mogę. Nie wiem gdzie mam nici, nożyczki, tasiemki i wszystkie takie tam... Powoli chyba zaczynam wariować... Ściskam :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj, Ulu - znam ból remontu i poremontowych poszukiwań rzeczy...W takich sytuacjach tylko spokój może człowieka uratować:) Może, jak ogarniesz wszystko, to na spokojnie przystąpisz do nauki...Ściskam:)

   Usuń
 4. A ja nadal daleko w lesie:( Ale dogonię Was, na pewno. Pozdrawiam cieplutko:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie przejmuj się Kiniu - masz jeszcze cały tydzień na supłanie:) Trzymam kciuki za Ciebie i pozdrawiam:)

   Usuń
 5. какая нежность и утонченность! а технология сложная! очень круто!

  OdpowiedzUsuń
 6. Anetko jak zwykle super lekcja ja jeszcze jestem na etapie robienia kółeczek ale postaram się nadgonić zaległości pozdrawiam cieplutko :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Joasiu, masz cały tydzień na ćwiczenie łuczków i kółek, więc pomalutku działaj:) Trzymam kciuki! Pozdrawiam:)

   Usuń
 7. Świetna lekcja :) Moje kółka i łuczki nie są jeszcze idealne, ale są coraz lepsze :)
  Dziękuję za Twój trud :) lekcje są świetne :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się Ulu, że idzie Ci dobrze - najważniejsze to - nie zniechęcać się i trochę ćwiczyć, a efekty będą zaskakujące:) Powodzenia!!!

   Usuń
 8. Śliczna koroneczka ale to dla mnie za trudne :-). Pozdrawiam :-).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też tak kiedyś myślałam...Dziękuję i również pozdrawiam:)

   Usuń
 9. Mam co nadrabiać, na razie próbuję łączyć elementy, ale jakoś tyle mam na głowie że nauka frywolitki trochę schodzi na dalszy plan, co nie znaczy że ją porzucę, co to to nie :) pozdrawiam cieplutko!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzymam kciuki Madziu za Ciebie! Wiadomo, nie zawsze mamy tyle czasu, by ogarnąć wszystko... Pomalutku też dojdziesz do celu:) Pozdrawiam:)

   Usuń
 10. Anetko jesteś wielka,fantastyczny kurs!!!Tak wszystko pokazujesz że nie ma siły żeby się nie nauczyć.Po kilku latach prób wreszcie załapuję o co tu chodzi z tymi czółenkami -przeogromne dzięki!!!Melduję że opaska mi wyszła na razie próbka i teraz robię na konkretny świecznik. Aż nie mogę uwierzyć że nareszcie udaje się.....Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się Elżusiu, że próbna opaska wyszła - teraz czas na tę właściwą:) Powodzenia w supłaniu! Pozdrawiam i zapraszam na ciąg dalszy kursu:)

   Usuń
 11. No cóż ja zatrzymałam się na drugiej lekcji:( ubolewam strasznie!! Nie wiem czy dogonię, ale mam nadzieję, że wrócę do tych lekcji i nauczę się!! Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gosiu, nie przejmuj się. Jeśli będziesz miała ochotę kontynuować kurs, rób to w swoim tempie:) Pomalutku też można dojść do celu, prawda? Pozdrawiam:)

   Usuń

Dziękuję za odwiedziny i zapraszam ponownie:)