Spotkania z frywolitką - Renulek

by - niedziela, stycznia 05, 2020

Spotkania z frywolitką - Renulek


Pierwszym gościem, którego zaprosiłam do wyzwania frywolitkowego z cyklu Spotkania z frywolitką, czyli Meeting with Tatting jest znana polska twórczyni frywolitek, czyli Renata (Renulek) prowadząca blog Frywolitki, Tatting, Chiacchierino.

śnieżynka frywolitkowa Sylwia wg wzoru Renulka

Frywolitkowa historia Renulka

Poprosiłam Renatę, aby napisała kilka zdań o sobie i swojej przygodzie z frywolitką. Oto Jej opowieść:

Jestem z Krakowa, odkąd pamiętam zawsze uwielbiałam robótki. Moja Babcia zaraziła mnie wyszywaniem, potem próbowałam szydełkowania, robiłam na drutach, tworzyłam quilling, próbowałam różnych rodzajów haftu, nawet szyłam patchworki. Kiedy jednak zobaczyłam frywolitki, oszalałam na ich punkcie. Tej trudnej sztuki nauczyła mnie Pani Eugenia Wieczorek w 2004 roku na Targach Sztuki Ludowej na Rynku Krakowskim. (O Pani Eugenii można poczytać tutaj: http://www.frywolitka-jarocin.cba.pl/)

Nie przypuszczałam wtedy nawet, że po wielu latach zostanę doceniona przez ekspertów i przyjęta w poczet członków Stowarzyszenia Twórców Ludowych i sama też zasiądę na Rynku Głównym w Krakowie jako twórca ludowy. 
Od 2004 roku frywolitka zawładnęła mną totalnie, wszystkie techniki poszły w kąt. Supłałam koronki wszędzie, w każdej wolnej chwili. Nie było to łatwe, bo pracuję również zawodowo i zajmuję się domem. Na początku korzystałam z gotowych wzorów, jednak nie wszystkie były takie, jakich oczekiwałam i bardzo często je zmieniałam, aż zaczęłam tworzyć własne. 

Często proszono mnie o rozpisane wzoru, który udało mi się stworzyć, zaczęłam więc udostępniać na swoim blogu małe próbki koronek. Potem wpadłam na genialny pomysł, żeby inni robili serwetki razem ze mną. Powstał pierwszy projekt Wiosna2014. Udostępniałam kolejne rozpisane rzędy serwetki na moim blogu i wiele osób robiło serwetkę razem ze mną.

Takich serwetek online powstało już 10. Większość dostępna jest nadal na moim blogu.
Wiele osób supłało razem ze mną, ale zaczęto mnie prosić o profesjonalne opisywanie i rozrysowywanie serwetek, byli gotowi nawet zapłacić za taki schemat, bo nie potrafili sobie poradzić z projektami. Wtedy powstał sklepik na  Etsy https://www.etsy.com/pl/shop/Renulek,gdzie ciągle pojawiają się nowe projekty.

Do wspólnego supłania mogę polecić ostatnią moją darmową śnieżynkę Sylwia, która jest dostępna na moim blogu jako prezent mikołajowy z 2018 roku. Jest rozpisana i rozrysowana, jak wszystkie moje płatne wzory w dwóch wersjach językowych - angielskiej i polskiej. http://renulek.blogspot.com/2018/12/sniezynka-sylwia-prezent-mikoajowy_6.html
Teraz pracuję nad nową serwetką Wiosna2020, która już niedługo zacznie pojawiać się na moim blogu.

I come from Krakow. For as long as I can remember I always loved handicrafts. My grandmother infected me with stitching, then I tried crocheting, knitting, I created quilling, I tried different types of embroidery, I even sewed patchwork. However, when I saw tatting I’ve gone crazy about it.
Mrs. Eugenia Wieczorek taught me this difficult art in 2004 at the Folk Art Fair on the Krakow Market. (You can read about Mrs. Eugenia here: http://www.frywolitka-jarocin.cba.pl/ ). At the time, I did not think that in many years I would be appreciated by experts and admitted to the membership of the Association of Folk Artists, and I would sit on the Main Square in Krakow as a folk artist as well. 
Since 2004, tatting took me over completely and all other techniques were set aside. I knotted laces everywhere, in every free moment. It was not easy because I also work professionally and take care of the house.

At the beginning I used some ready-made patterns, but not all of them were what I expected and I changed them very often until I started to create my own. I often had requests to write down a pattern that I created, so I started to publish small lace samples on my blog.

Then I came up with the brilliant idea that others would make doilies with me. The first project Spring2014 was created. I shared the successive written rows of the pattern on my blog and many people made a doily with me. There are 10 such doilies online. Most are still available on my blog.

Many people knotted with me but they began to ask for professional description and drawing doilies, they were even ready to pay for such a scheme because they could not cope with the projects. The Etsy shop was created at this time https://www.etsy.com/pl/shop/Renulek where new projects are constantly appearing.

I  can recommend my last free snowflake "Sylwia" on my blog that was a Santa Claus gift in 2018. It is written and drawn out like all my paid designs in two language versions - English and Polish. http://renulek.blogspot.com/2018/12/sniezynka-sylwia-prezent-mikoajowy_6.html 
Now I'm working on a new doily Spring2020, which will soon appear on my blog. 


Pierwsza śnieżynka z cyklu Meeting with Tatting

Renata do wspólnego supłania zaproponowała śliczną śnieżynkę ośmioramienną. Opis frywolitkowej śnieżynki znajdziesz pod podanym wyżej linkiem. Będą potrzebne 2. czółenka. Jutro pokażę na zdjęciach etapy wykonania śnieżynki, ponieważ w wyzwaniu będą brać osoby o różnym stopniu zaawansowania. Myślę, że taka mała ściągawka będzie ułatwieniem dla osób, które niepewnie czują się w schematach i opisach.

frywolitkowa śnieżynka

Cel i zasady wyzwania Spotkania z frywolitką, czyli Meeting with Tatting


Celem wyzwania jest poznanie osób z całego świata, których wzory znamy z internetu lub książek. Chciałabym pokazać ich twórczości oraz ciekawostki związane z ich frywolitkową przygodą. Przy okazji wspólnie supłamy frywolitkową śnieżynkę zaproponowaną przez gościa wyzwania.

Zasady wyzwania są proste:

 • w ciągu miesiąca  supłamy śnieżynkę gościa (oczywiście, jeśli ktoś ma ochotę zrobić 2 lub więcej śnieżynek, to robi),
 • post ze śnieżynką lub śnieżynkami wrzucacie do żaby,
 • miło będzie, jak skomentujecie prace innych uczestniczek wyzwania i odwiedzicie blog gościa,
 • banerek z wyzwaniem możecie zabrać do siebie, jeśli macie miejsce na blogu,
 • na zakończenie cyklu przewiduję nagrodę dla jednej z uczestniczek i na pewno nie będą to frywolitkowe śnieżynki :)
I tyle zasad....Oto banerek :

baner wyzwania Spotkania z frywolitką

Osoby, które dopiero zamierzają zacząć swoją frywolitkową przygodę, proszę o cierpliwość i niezniechęcanie się po pierwszych niepowodzeniach.  W razie pytań lub wątpliwości proszę kontaktować się ze mną przez formularz kontaktowy bloggera, który znajduje się na pasku bocznym bloga.
Na pocieszenie dodam, że w lutym śnieżynka będzie zdecydowanie łatwiejsza ;) Jutro, tak jak już wspomniałam, pojawi się post z Renulkową śnieżynką -krok po kroku.

Pozdrawiam,
Anetta


You are invited to the Inlinkz link party!
Click here to enter

You May Also Like

19 comments

 1. Bardzo się cieszę że będziemy supłać śnieżynkę Reni .Często korzystam z jej wzorów tych darmowych i płatnych .Są piękne i świetnie skomponowane .Supła się bez problemów bo są dokładnie rozpisane -wszystko pasuje.
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 2. To powodzenia i czekam na gotowe śnieżynki. Wzorek jest cudny.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo fajny pomysł, kibicuję Wam z calego serca. Renulka znam mniej wiecej od 2004 roku. Wtedy juz od 2 lat frywolilam i widywalysmy sie na naszych krakowskich spotkaniach. Wiekszosc z Was zna moje darmowe wzory umieszczone na stronie http://skrzacik.now.pl
  Nie wiem czy można, w razie czego proszę usunac wpis, zapraszam na drugiego bloga (po zamknieciu blox'a)
  magbod01.blogspot.com

  Pozdrawiam cieplo

  OdpowiedzUsuń
 4. O Sylwia;-) supłałam kilka razy ale może się skuszę na kolejny, muszę to przemyśleć bo na przyszły rok zamarzyły mi się bombki w gaciach. Fajnie było poczytać opowieść o miłości do frywolitek, bardzo cenię prace i perfekcyjnie dopracowane wzory Reni. Pozdrawiam:-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Śliczna śnieżynka!
  Dziś wyjęłam czółenka, zrobię kilka kwiatków jako wprawkę i zaczynam...
  Wzór jest bardzo czytelny, dziękuję 😃

  OdpowiedzUsuń
 6. Śliczna śnieżynka. Frywolitkę podziwiam, ale jeszcze nigdy nie próbowałam zrobić nic tą techniką.
  Wszystkiego dobrego w Nowym Roku!

  OdpowiedzUsuń
 7. I ja bym miała to cudo zrobić?! Pewnie zapisałam się na wyrost... raczej na pewno na wyrost, ale chociaż spróbuję, nie poddam się na początku;)
  Pozdrawiam cieplutko:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Cudna śnieżynka i wspaniały wybór Osoby inaugurującej cykl, bo któż jak nie Renulek :-) Zrobię, na pewno zrobię :-) Pozdrawiam serdecznie :-)

  OdpowiedzUsuń
 9. to ja z niecierpliwością czekam na ten kurs krok po kroku :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Piękna śnieżynka :) Renulek na bardzo fajne wzory, świetnie się układają :)

  OdpowiedzUsuń
 11. dziękuję za zaproszenie i przemiłe komentarze, pozdrawiam wszystkich
  Renulek

  OdpowiedzUsuń
 12. What a great start with a great designer and lovely pattern. I didn't realise that I was part of her very first tat-along -- this makes it extra special. 😍
  Thank you Anetta & Renata 🌹🌹🌹

  OdpowiedzUsuń
 13. Znam Reni projekty- są zachwycające, a szczególnie wzory serwet, które udostępnia co roku, mam aż jedna (ale wstyd) ale co zrobić jak czasu na większe projekty brak?
  co innego śnieżynki, te mogę supłać w wolnej chwili i chętnie przyłączę się do zabawy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  2. udało sie;) to jednak mój lapek sie zawiesił:)

   Usuń
 14. Bardzo ładny wzór Renulki. Chętnie przyłączę się do zabawy,tylko
  robię frywolitkę na igle. Nie wiem czy takie osoby też mogą się zapisać.
  Miłego wieczoru i pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście, możesz uczestniczyć w naszych frywolitkowych spotkaniach -zapraszam serdecznie :)

   Usuń
 15. Ciekawe spotkania i ciekawa zabawa. :)
  Chętnie przyłączę się tylko, że z tą żabką nie potrafię się dogadać.
  Pozdrawiam ciepło.

  OdpowiedzUsuń
 16. Moja śnieżynka jest TUTAJ
  Pozdrawiam ciepło.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny i zapraszam ponownie:)