Tina Frauberger - znana i nieznana

by - sobota, października 14, 2023

 Dzisiaj chciałabym przedstawić postać Tiny Frauberger -znanej i niestety nieznanej artystki sprzed ponad 100 lat. 


Tina Frauberger -zapomniana artystka

Informacji na temat Tiny Frauberger w internecie jest naprawdę niewiele. Przejrzałam strony niemiecko i angielskojęzyczne. Właściwie po tej znanej koronczarce pozostał biogram zamykający się w trzech zdaniach, a szkoda... Dlatego postanowiłam przybliżyć osobom interesującym się frywolitką tę postać.

Tina Frauberger żyła w latach 1861-1937. Była w swoich czasach znaną artystką i nauczycielką rzemiosł. Specjalizowała się we frywolitce igłowej, choć książka z 1919 r.  -"Schiffchenspitze" dotyczy frywolitki czółenkowej. Pod koniec I wojny światowej wraz z mężem powołali do życia instytut, w którym uczono frywolitki igłowej osoby niewidome. Być może instytut powstał jako forma rekonwalescencji dla osób, które straciły wzrok w czasie wojny. Pamiętamy z historii, że właśnie podczas I wojny światowej po raz pierwszy na masową skalę użyto gazów bojowych, w wyniku czego tysiące osób straciło wzrok. O innych  równie drastycznych obrażeniach nawet nie będę wspominać...

Tina Frauberger  tworzyła piękne wzory - z finezyjną ornamentyką roślinną. Dzisiaj te wzory można znaleźć w jej książce "Schiffchenspitze" dostępnej  za darmo w domenach publicznych. Jednak w książce nie ma diagramów, są tylko opisy po niemiecku z odmienną od współczesnej formą zapisu wzoru. 

Kiedy zajrzałam po raz pierwszy do książki, ze zdumieniem patrzyłam na podwójne, a czasami potrójne rzędy cyfr przecinane gdzieniegdzie kółkami, znakami nieskończoności lub <... Po chwili kiedy przyzwyczaiłam się do odmiennej notacji wzoru, wszystko stało się jasne :)

Figura nr 36 z książki "Schiffchenspitze"

Przedstawiam wzór ślicznej serweteczki - niewielkiej (9,5cm). Wykonałam ją dwoma nitkami Muza 20. Tina Frauberger specjalizowała się we wzorach z "onion rings", czyli cebulkami. Miała swoją metodę, która wykorzystywane jest we frywolitce do dziś, choć oczywiście istnieją też inne sposoby na "onion rings".
Drugim bardzo popularnym motywem, który stworzyła Tina Frauberger - to korony -małe, duże, odwrócone i zwykłe. Obecnie supłam serwetkę z koronami i cebulkami... Ciekawe zestawienie :)

 Planuję przedstawić jeszcze kilka wzorów Tiny Frauberger. Zapraszam do próby wysupłania ich, bo są naprawdę śliczne. 
Muszę się przyznać, że zdecydowanie częściej jestem na FB i Instagramie, więc jeśli ktoś jest zainteresowany frywolitkami, to zapraszam :)

I tyle na dziś.
Pozdrawiam,
Anetta (Jamiolowo)

You May Also Like

9 comments

 1. Coś pięknego, szukasz frywolitek i jej historii, dla mnie i tak czarna magia Pozdrawiam jesiennie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajne wzory, choć laik jestem we frywolitce, ale super że się komuś przydadzą. Super jest ta dwukolorowa serwetka wysupłana przez Ciebie.
  Pozdrawiam serdecznie i dzięki za przybliżenie postaci Tiny. F.

  OdpowiedzUsuń
 3. Śliczności ta frywolitka Tiny.Dzięki za garść informacji o artystce i wielkie dzięki za schemat graficzny tej serwetki.Będę próbowała supłac może się uda.
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 4. Tina Frauberger's patterns are very beautiful with her use of the onion rings! Craftpedia (in Craftree.com) has an biography of this designer and many many online tatters have tatted and shared her patterns, including in Georgia's Online Tatting Class. It is a pity your search did not throw up those blogs or sites.
  Thank you so much for the diagrammatic pattern - it is so much easier to follow than the written patterns 😄💖💖💖

  OdpowiedzUsuń
 5. Dzięki za przybliżenie zapomnianej artystki.
  Śliczny wzorek. :)
  Pozdrawiam ciepło.

  OdpowiedzUsuń
 6. Piękne wzory. Zachwycają mnie te frywolitkowe prace. Dla mnie to czarna magia :-).

  OdpowiedzUsuń
 7. Oj śliczne są te frywolitki, artystka miała dar..

  OdpowiedzUsuń
 8. Znalazłam Cię na blogu! Będę Cię odwiedzała! Jeszcze raz dziękuję za Tinę.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny i zapraszam ponownie:)