Jak wybrać mopa?

by - czwartek, lipca 12, 2018

Wybór mopa -sprawa nieprosta...

Sprzątanie domu lub mieszkania bywa czasochłonne i  nie należy do ulubionych czynności większości z nas. Mop jest jednym z tych przedmiotów, które znajdziemy w każdym domu, ponieważ pozwala szybko i łatwo utrzymywać porządek w domu. Kiedyś sprawa była prosta - kupowało się tradycyjny mop niewiele różniący się od innych modeli dostępnych na rynku.  Główna różnica dotyczyła materiału, z którego wykonana była końcówka mopa. Dzisiaj wraz z rozwojem nowoczesnych technologii pojawia się na rynku coraz więcej sprzętu, ale często nie wiemy, co wybrać, aby nowy nabytek satysfakcjonował nas i faktycznie ułatwiał sprzątanie, a nie stanowił kolejny przedmiot do kolekcji gratów zalegających w schowku lub piwnicy...

 

Czym kierować się przy wyborze mopa?

Nasze potrzeby są tak różne, jak nasze domy czy mieszkania.
Dla mnie pierwszym kryterium wyboru jest funkcjonalność - sprzęt ma być prosty w obsłudze, nie zajmować dużo miejsca, ma być wykonany z tworzyw wysokiej jakości, aby trochę posłużył, a nie był przedmiotem jednorazowego użytku. Co jeszcze? Zwracam uwagę na estetykę wykonania i kolorki - to taki drobiazg, ale lubię, kiedy rzeczy pasują do siebie.
Kolejnym kryterium jest jakość sprzątania, która musi być na dobrym poziomie.  W sprzątaniu nie chodzi o przewalaniu kurzu z jednego kąta w drugi czy o rozmazywanie brudu po większych powierzchniach... Sprzątnij raz a dobrze, jak najmniejszym kosztem własnego czasu i pieniędzy.

Aqua Revolution System (Spontex) - mój mop obrotowy

Na początku maja zauważyłam w Carrefourze mop obrotowy. Powiem szczerze, przeszłam raz i drugi koło wielkiego zielonego pudła z promocyjną ceną i pomyślałam, że warto byłoby zmienić stare wiadro z ociekaczem na coś nowszego, ale nie byłam przekonana do tego zakupu -sami wiecie, jak wiele nowinek pojawia się na półkach sklepowych i znika po chwili... Jednak zaintrygowana tym 'rewolucyjnym systemem', po powrocie do domu poszukałam informacji na temat tego sprzętu i znalazłam na YT filmik  z zasadą działania tego wiadra i mopa.  Pomysł działania wydał mi się ciekawy. Nie chcąc bawić się tutaj w zawiłe objaśnienia związane z fizyką,  wyjaśnię w dużym skrócie i maksymalnym uproszczeniu, jak taki mop obrotowy działa. W trakcie 'płukania' mopa zasysana jest czysta woda z pojemnika, a potem siła odśrodkowa 'odrzuca' brudną wodę na ścianki wiadra, po których spływa na dno. Co jest w tym najważniejsze?  Każdorazowo płuczemy mop w czystej wodzie i myjemy podłogę czystą wodą, a nie rozcieńczonym brudem, jak ma to miejsce przy tradycyjnych  wiadrach i mopach. Na tym polega nowatorstwo tego sprzętu - oddzielenie czystej i brudnej wody, dzięki czemu mycie podłogi jest jeszcze bardziej efektywne. Właśnie to mnie przekonało. Koniec z myciem podłóg rozcieńczonym brudem z wcześniejszego płukania mopa!


Zalety mopa obrotowego

Sprzęt jest prosty w złożeniu wszystkich elementów oraz prosty w użyciu, co dla mnie jest dużym plusem. Ma jeszcze kilka innych zalet :
 • płaska, składana końcówka mopa dociera w różne trudno dostępne miejsca,
 • wiadro łatwo osuszyć, bo nie ma we wnętrzu zbędnych wypustek lub zagięć;
 • wymienna końcówka z mikrofibry jest prosta w nakładaniu i nadaje się do wszystkich rodzajów podłóg np. paneli, płytek i in.,
 • zajmuje mało miejsca podczas przechowywania, co dla mnie jest szczególnie ważne, bo mam małe mieszkanie,
 • 'jedno wiadro' starcza na umycie mojego mieszkania, czyli na ok. 52 m2  ;)

Czy jestem zadowolona z tego zakupu? Zdecydowanie tak.  Mop obrotowy Aqua Revolution System idealnie wpisuje się w potrzeby mojej rodziny.

Pozdrawiam,
Anetta
You May Also Like

8 comments

 1. o a to ciekawe rozwiązanie , nie spotkałam takiego jeszcze więc koniecznie musze się zainteresować , Dziękuję Anetko za te informacje.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Anetko mopa nie znam i chętnie poczytam o nim więcej choć już to co najważniejsze wiem z Twojego posta. Zaciekawiła mnie ta czysta woda. Milej myje się podłogę czystym modem niż robić zmazy z brudnej wody a i pewnie dzięki tej czystości zapach płynu do podłogi lepszy daje efekt. Cena mopa widzę ze również jest przystępna. Musze pomyśleć nad zmiana starego modelu na nowszy. Buziaki:-)

  OdpowiedzUsuń
 3. O tak, ten mop to zbawienie, odkąd go posiadam jestem zadowolona z poziomu umytych podłóg! Wreszcie ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Z zainteresowaniem przeczytałam instrukcję obsługi tego mopa:)Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Już zastanawiałam się jak zmywać nim w kątach, narożnikach i tego typu trudno dostępnych miejscach, ale z tego co zrozumiałam są wymienne końcówki, prawda? Świetna sprawa!
  Dziękuję i pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo ciekawa propozycja.
  Pozdrawiam serdecznie 😃

  OdpowiedzUsuń
 7. Anetko o miesiąc za późno czytam tą recenzję, ale jakby co to zapisałam;D
  miłego weekendu

  OdpowiedzUsuń
 8. Fajny!!! muszę poczytać :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny i zapraszam ponownie:)