Krótka ściąga ze stylu shabby chic

by - wtorek, września 13, 2022

Styl shabby chic w rękodziele i nie tylko...

Już jakiś czas temu postanowiłam napisać nieco więcej o kilku stylach, które lubię i w których tworzę swoje prace. Jest to styl prowansalski, shabby chic i rustykalny. Te trzy style uważam dla mojej rękodzielniczej twórczości za kluczowe. Co ciekawe, przenikają się one i łączą ze sobą, dając zaskakująco pozytywne efekty. Styl prowansalski przedstawiłam w poście Lawenda i styl prowansalski.

A dzisiaj nadszedł czas na styl shabby chic. 
Styl lubiany szczególnie przez wszelkie romantyczne duszyczki. Pojawił się w latach 80-tych XX wieku. Osobą, która zapoczątkowała ten designerski trend, jest Rachel Ashwell. Początkowo styl królował na salonach, podkreślając ich luksusowy i jednocześnie nieco zużyty charakter.



Podstawowe cechy stylu shabby chic


W stylu dominują delikatne pastelowe odcienie - biel, ivory, bladoróżowy, bladoniebieski, ecru i in.
Ważną cechą stylu jest efekt postarzenia, zużycia i ogólnie starości, dlatego przedmioty shabby powinny mieć widoczne liczne warstwy farb, przetarcia, spękania, plamy itp. Ozdoby w tym stylu nawiązują do stylistyki rokokowej, czyli obowiązkowo pojawiają się aniołki (amorki) i różyczki w pastelowych kolorkach. Shabby chic kategorycznie wyklucza wzory geometryczne, jedynymi dopuszczalnymi wyjątkami są cieniutkie paski lub drobna kratka.
Jak się zapewne domyślacie, przedmioty ręcznie robione są szczególnie cenione w tym stylu, dzięki swojej niepowtarzalności i unikatowości. W stylu shabby chic wykorzystuje się materiały naturalne wysokiej jakości. Absolutnie niedopuszczalne są plastikowe i tandetne podróbki. Należy pamiętać, że u podstaw stylu leży przekonanie, iż przedmioty shabby imitują przedmioty luksusowe, ale stare i zużyte. A zatem nie każda praca z różowym aniołeczkiem i różyczkami od razu będzie shabby chic...




Papiery i dodatki do prac w stylu shabby chic


Zajmujemy się różnymi technikami rękodzielniczymi, choć ostatnio odnoszę wrażenie, że prym wiedzie scrapbooking. Dlatego najpierw podam kilka propozycji papierów w stylu shabby chic. Do moich ulubionych należą prawie wszystkie kolekcje od Craft &You. Niektóre kolekcje od Craft O'clock, Lemoncraft  i Altair Art również wpisują się w ten styl. Oczywiście, papierów do scrapbookingu w tym stylu jest dużo, dużo więcej, ja podaję tu tylko te przykłady, które znam i z których robię prace.

Dodatków do prac shabby możecie szukać na sklepowych półkach lub w pudłach z przydasiami. Idealnie pasują tutaj różyczki i wszelkie pastelowe kwiatuszki, gipsowe figurki (np. aniołków), zegary, ramki, motyle, ptaszyny, klatki, perły, gipiury, zmięte wstążki i tasiemki  oraz bawełniane koronki. Kropką nad "i" prac w stylu shabby chic jest wykończenie prac w taki sposób, aby wyglądały na nadgryzione zębem czasu, stąd  chlapnięcia, rozbielenia, spękania, przetarcia, złocenia.
Liczy się wszystko, co nada pracy charakter "zużytego lub minionego luksusu". Ale pamiętajcie, aby nie przedobrzyć. Czasami nawet w tym stylu, uważanym za bogaty, mniej znaczy więcej...





Pozostał mi jeszcze jeden wpis związany ze stylami, a będzie dotyczyć stylu rustykalnego, który też lubię i dość często praktykuję. Może pomyślę jeszcze o stylu skandynawskim, bo jest on od kilku lat bardzo popularny nie tylko we wnętrzach naszych domów i mieszkań, ale też w przedmiotach użytkowych, tworzonych przez rękodzielników.

I tyle na dziś.

Pozdrawiam,
Anetta (Jamiolowo)



You May Also Like

6 comments

  1. Podoba mi się styl shabby chic we wnętrzach, ale bez przesady. Kiedyś byłam nim zachwycona i oczarowana, ale już mi przeszło i zmieniło się. Pozdrawiam serdecznie :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Excellent and clear article; very interesting read 💗 Now * can say that I understand this style much better.

    OdpowiedzUsuń
  3. No cóż też lubię ten styl, lubię pastelowe kolory i lubię różyczki, ale też nie bardzo umiem go zachować . Kładzie mnie na łopatki to postarzanie , złocenia, chlapania, dlatego też nigdy bym się nie odważyła napisać że moja praca jest właśnie w tym stylu.
    To co tutaj pokazałaś mnie zachwyca, zwłaszcza jestem zauroczona tymi czekoladownikami tak myślę że to one są na przedostatnim zdjęciu.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  4. Ja też lubię ten styl .Ciekawe czy wpisują się tu koronki które uwielbiam.Czekam na sciągę ze stylu skandynawskiego.
    Pozdrawiam ciepło

    OdpowiedzUsuń
  5. Ten styl jest bardzo elegancki i zachwycający, niemal bajeczny, ale wydaje mi się, że szybko można się nim jednak znudzić... Niemniej, prace przepiękne!
    Pozdrawiam serdecznie! ;)

    OdpowiedzUsuń
  6. Dawno nic tym stylu nie robiłam, aż żałuję, ale czas nie jest z gumy i ostatnio mam wrażenie, ze sie nieco skurczył:) pozdrawiam serdecznie i czekam na kolejne takie wpisy:)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny i zapraszam ponownie:)